1398/03/03, به دارو سلامت فارمد خوش آمدید.
اهمیت کلسیم و ویتامین D

اهمیت کلسیم و ویتامین D

اشتراک گذاری

غذایی که می خوریم حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مهم است که به سلامت بدن ما کمک می کنند. در این میان دو ماده غذایی ویژه یعنی کلسیم و ویتامین D برای استحکام استخوان ها مورد نیاز هستند. کلسیم برای عملکرد مناسب قلب، عضلات، اعصاب و برای انعقاد خون مورد نیاز است. سایر مطالب را درباره ی کلسیم, قرص جوشان کلسیم, پوکی استخوان, علل پوکی استخوان و سایر مطالب درباره ی ویتامین D, کلسیم, قرص جوشان کلسیم, پوکی استخوان, علل پوکی استخوان و انواع ویتامین ها وعلل بیماری ها را و راه درمان آن ها را در سایت رسمی داروسلامت با برند های هلث, تولید کننده قرص های جوشان  بخوانید.

 

 

 

اهمیت کلسیم و ویتامین D در تمام سنین

غذایی که می خوریم حاوی انواع ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی مهم است که به سلامت بدن ما کمک می کنند. در این میان دو ماده غذایی ویژه یعنی کلسیم و ویتامین D برای استحکام استخوان ها مورد نیاز هستند. کلسیم برای عملکرد مناسب قلب، عضلات، اعصاب و برای انعقاد خون مورد نیاز است. کلسیم ناکافی به طور قابل توجهی باعث پوکی استخوان می شود. بسیاری از مطالعات منتشر شده نشان می دهد که مصرف کم کلسیم در طول دوره زندگی با توده استخوانی کم و میزان شکستگی بالا همراه است. نظرسنجی های مرکز ملی تغذیه نشان داده است که بیشتر افراد کلسیم لازم برای رشد و حفظ سلامت استخوان ها را دریافت نمی کنند. میزان مورد نیاز کلسیم در افراد مختلف با توجه به سن و شرایط فیزیولوژیک آنها متفاوت است. قرص های جوشان کلسیم داروسلامت با برند های هلث به شما کمک میکند تا این مشکل را حل کنید.

 

چه موادی کلسیم را دفع می کنند؟

 اگر چه یک رژیم غذایی متعادل به جذب کلسیم کمک می کند، اما دریافت سطح بالای پروتئین و سدیم (نمک) در رژیم غذایی باعث افزایش دفع کلسیم از طریق کلیه ها می شود و به ویژه کسانی که دریافت کلسیم کمی دارند باید از مصرف بیش از حد این مواد خودداری کنند. عدم تحمل لاکتوز نیز می تواند به دریافت ناکافی کلسیم منجر شود. کسانی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند آنزیم لاکتاز در آنها وجود ندارد. آنزیم لاکتاز، آنزیمی است که برای تجزیه قند لاکتوز موجود در محصولات لبنی مورد نیاز است. در این افراد محصولات لبنی در رژیم غذایی و فرآورده های لبنی باید محدود شود و یا از قطره ها و قرص های حاوی لاکتاز استفاده شود. البته بعضی از محصولات لبنی در بازار در حال حاضر با لاکتاز غنی می­شود.

 

مکمل های غذایی کلسیم چیست؟

اگر با دریافت مقدار کافی کلسیم در رژیم غذایی خود مشکل دارید، ممکن است به مکمل های کلسیمی و قرص های جوشان کلسیم برند های هلث نیاز پیدا کنید. مقدار کلسیمی که از یک مکمل کلسیم دریافت می کنید بستگی به میزان کلسیم موجود در منابع غذایی دارد. چندین ترکیب کلسیمی مختلف مانند کربنات کلسیم و سیترات کلسیم برای انتخاب وجود دارد. به جز در افراد مبتلا به بیماری های گوارشی، جذب اشکال عمده مکمل های کلسیمی زمانی که همراه با غذا مصرف شوند به طور یکسان خواهند بود. مکمل های کلسیم هنگامی که در مقادیر کم (500 میلی گرم یا کمتر) و چندین بار در طول روز مصرف شوند بهتر جذب خواهند شد. در بسیاری از افراد، مصرف مکمل های کلسیم و قرص های جوشان کلسیم با برند های هلث همراه با غذا در افزایش جذب آنها موثر است.

 

مکمل های ویتامین D:

جذب کلسیم در بدن نیاز به ویتامین D دارد. عدم دریافت مقادیر مورد نیاز ویتامین D مثلا در افرادی که مقدار کافی از کلسیتریول (فرم فعال ویتامین D) را ندارند به عدم جذب کلسیم از رژیم غذایی منجر می­شود. در این وضعیت، بدن باید کلسیم را از ذخایر خود در اسکلت تامین کند که منجر به ضعف استخوان های موجود و جلوگیری از شکل گیری بهتر استخوان های جدید میشود.

 

ویتامین D از سه طریق دریافت می شود:

 پوست، رژیم غذایی و مکمل های غذایی. متخصصان تغذیه مصرف روزانه 600 واحد بین المللی از ویتامین D تا سن 70 سالگی  را توصیه میکنند. مردان و زنان بیش از 70 سال باید دریافت خود را در حد 800 واحد در روز حفظ کنند. همچنین افراد میتوانند از مکمل های ویتامین D و یا غذاهای غنی از آن مانند زرده تخم مرغ، ماهی های آب شور، جگر و شیر غنی شده نیاز خود را به دست آورند. مراکز پزشکی مصرف بیش از 4000 واحد در روز از ویتامین D را برای بزرگسالان توصیه نمیکنند. هر چند گاهی اوقات پزشکان برای افرادی که کمبود ویتامین D دارند دوزهای بالاتر را نیز تجویز میکنند.

 

برنامه کامل برای پوکی استخوان

 به خاطر داشته باشید، یک رژیم غذایی متعادل و غنی از کلسیم و ویتامین D تنها یک بخش از برنامه درمان و پیشگیری از پوکی استخوان است. ورزش و دریافت کلسیم در مقادیر مناسب استراتژی است که به تقویت استخوانها در هر سنی کمک میکند. اما این استراتژی به تنهایی ممکن است نتواند سبب جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان ناشی از روش غلط زندگی، داروها و یا یائسگی شود. پزشک می­تواند علاوه بر رژیم غذایی و ورزش نیاز بیمار به دارو را مشخص کند.

 

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان بیماری است که سبب می شود استخوان ها ضعیف تر شوند و به راحتی قابل شکستن باشند. زنان پنج برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به پوکی استخوان هستند. هیچ راهی برای توقف و یا درمان آن وجود ندارد، اما راه هایی وجود دارد که شما از آن طریق بتوانید سرعت پیشرفت آن را کم کنید.

 

علل پوکی استخوان چیست؟!

 1. سابقه فامیلی
   
 2. عدم دریافت میزان کافی کلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی
   
 3. عدم انجام ورزش به اندازه کافی
   
 4. کاهش استروژن زنان در دوران یائسگی

 

چه افرادی در معرض خطر پوکی استخوان هستند؟

هر کس میتواند به پوکی استخوان مبتلا شود، اما برخی از افراد شانس بیشتری نسبت به بقیه دارند. زنان، افراد لاغر و با جثه کوچک، افراد دارای سابقه چندین شکستگی استخوان یا وضعیت خمیده بدن، شروع یائسگی قبل از 45 سالگی، ابتلا به اختلالات غذا خوردن، افراد بالای 50 سال مصرف برخی داروهای خاص برای مدت طولانی مانند برخی هورمونها، داروهای ضد تشنج، برخی داروهای ضد آسم، آرتریت مفاصل و یا سرطان

 

چگونه می توان احتمال ابتلا به پوکی استخوان را پایین آورد؟

 1. دریافت کلسیم کافی: روزانه حدود 800 تا 1000 میلی گرم که قرص های جوشان کلسیم برند های هلث به شما کمک میکند تا این مقدار را به راحتی جذب کنید.
   
 2. دریافت ویتامین D کافی: زنان زیر 50 سال به حداقل 200 واحد و زنان بالای 50 سال به حداقل 400 واحد ویتامین D نیاز دارند.
   
 3. ورزش روزانه، مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری
   
 4. عدم مصرف الکل و سیگار

 

چگونه میتوانیم از درستی رژیم غذایی خود اطمینان حاصل کنیم؟

 1. خواندن برچسب مواد غذایی برای اطمینان از مصرف مواد غذایی مناسب خوردن غذاهای حاوی کلسیم
   
 2. مصرف محصولات لبنی کم چرب مانند شیر، پنیر و ماست
   
 3. مصرف سبزیجات سبز و برگ دار مانند کلم و شلغم
   
 4. نان سویا، کنسرو ماهی، آب پرتقال، غلات و دیگر غذاهایی که با کلسیم غنی شده اند.

 

مکمل های کلسیم:

کلسیم برای تعدادی از اعمال در بدن ضروری است از جمله میتوان به تنظیم ضربان قلب، انتقال پیامهای عصبی، تحریک ترشح هورمونها، لخته شدن خون، ایجاد و حفظ سلامت استخوان­ها اشاره نمود. کلسیم یک ماده معدنی است که در بسیاری از غذاها وجود دارد. از آنجا که بدن انسان نمی­تواند آن را تولید کند دریافت میزان کافی از این ماده مغذی بسیار مهم است. حتی بعد از این که شما به طور کامل رشد کردید، مصرف کلسیم کافی هنوز مهم است، زیرا بدن هر روز از طریق پوست، ناخن، مو، عرق و همچنین از طریق ادرار و مدفوع کلسیم را از دست می­دهد. کلسیم از دست رفته باید از طریق رژیم غذایی روزانه جایگزین شود. در غیر این صورت، بدن برای انجام دیگر وظایف، کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان ها برداشت می­کند، که باعث ضعیف­تر شدن استخوان­ها و افزایش احتمال شکستگی آنها در طول زمان می­شود. کارشناسان توصیه می­کنند که افراد بزرگسال نیاز به دریافت روزانه 1000 تا 1200 میلی­گرم کلسیم دارند. اگر چه مواد غذایی بهترین منبع کلسیم هستند، اکثر آمریکایی­ ها نمی­ توانند به اندازه کافی آن را از منابع غذایی دریافت کنند. غذاهای غنی شده با کلسیم (مانند آب پرتقال، نان، غلات، حبوبات، و دیگر مواد غذایی) و مکمل­های غذایی می­توانند کمبودها و کلسیم مورد نیاز شما را با اطمینان تامین کنند.

 

چگونه یک مکمل کلسیم مناسب انتخاب کنیم؟

کلسیم در طبیعت تنها به طور مخلوط با مواد دیگر وجود دارد. این مواد، کلسیم ترکیبی نامیده می شوند. چندین نوع از ترکیبات و املاح مختلف کلسیم در مکمل های غذایی وجود دارد که شامل کربنات کلسیم، سیترات کلسیم و فسفات کلسیم است. این ترکیبات حاوی مقادیر مختلفی از کلسیم عنصری هستند که مقدار واقعی کلسیم را در مکمل مشخص میکند. بر چسب مکمل را برای تعیین مقدار کلسیم عنصری و دوز یا تعداد قرص های دریافتی در روز به دقت بخوانید. مکمل های کلسیم در طیف گسترده ای و بدون نسخه در دسترس میباشند، این میتواند انتخاب را به یک تجربه گیج کننده مبدل کند. بسیاری از مردم می پرسند که مکمل کلسیم آنها باید از چه نوع باشد. این افراد باید بدانند که بهترین مکمل آن است که نیازهای شما را تامین کند. یکی از بهترین مکمل های کلسیم, قرص های جوشان کلسیم با برند های هلث است.

 

اثرات متقابل کلسیم:

 با یک پزشک یا داروساز در مورد تداخلات احتمالی بین مکمل های کلسیم و داروهای بدون نسخه و نسخه ای خود صحبت کنید. به عنوان مثال، مکمل های کلسیم ممکن است جذب آنتی بیوتیک تتراسایکلین را کاهش دهد. کلسیم همچنین با جذب آهن تداخل دارد. بنابراین شما باید از مصرف هم زمان مکمل کلسیم با مکمل آهن خود داری کنید، مگر این که مکمل کلسیم از نوع سیترات کلسیم یا مکمل آهن همراه با ویتامین C مصرف شود. هر نوع دارو که نیاز به معده خالی دارد نباید همزمان با مکمل های کلسیمی مصرف شود.

 

ترکیب کلسیم و ویتامین D:

مکمل های کلسیم اغلب در ترکیب با ویتامین D که برای جذب کلسیم لازم است ساخته می شوند. با این حال، مصرف توام کلسیم و ویتامین D ضرورتی نداشته و موجب کاهش جذب کلسیم در بدن نمیشود. مواد معدنی مانند منیزیم و فسفر نیز مهم هستند و معمولا از طریق مواد غذایی و یا مولتی ویتامین ها در دسترس بدن قرار می گیرند. اکثر کارشناسان مواد غذایی، یک رژیم غذایی متعادل به علاوه یک مکمل غذایی حاوی مولتی ویتامین ها را برای تکمیل کمبودهای تغذیه ای توصیه میکنند.

 

 

 

 

مطالب مرتبط با ال-کارنیتین جوشان، اوریکس، ویتامین، او آر اس، آنتی اکسیدان، قرص جوشان، قرص آلودگی هوا، ویتامین C، ویتامین C1000، او آر اس و Orix را در سایت داروسلامت "hi health" (های هلث) مطالعه کنید.

 

داروسلامت "hi health" (های هلث) تولید کننده قرص جوشان خارجی، جوشان خوش طعم، مولتی ویتامین، زینک جوشان، ویتامین ث (ویتامین سقرص اسهال، قرص جوشان کلسیم، قرص جوشان خوش طعم، قرص آنتی اکسیدان، کلسیم منیزیم زینک جوشان، قرص اشتها آور در ایران است.

 

وب سایت دیگر برند های هلث (hihealth) را نیز مشاهده کنید.

2 لایک
2,300 بازدید
0 نظر
دسته‌بندی مطالب
سلامتی و تغذیه
146
تناسب اندام
66
بیماری‌ها
48
ویتامین‌ها
23


آخرین اخبار
روش‌های کاهش سایز دور کمر
روش‌های کاهش سایز دور کمر
برای دست یافتن به تناسب‌اندام و کاهش وزن فقط 6 ساعت در هفته هم کافی است.   مطالب مرتبط با ال-کارنیتین، اوریکس، ویتامین، او آ...
باورهای غلط در بدنسازی
باورهای غلط در بدنسازی
در رشته بدنسازی باورهای غلط وجود دارد که در این مطلب با این باورهای غلط آشنا خواهید شد.   مطالب مرتبط با ال-کارنیتین، اوریکس، ویتامین،...
کارهای ممنوع در باشگاه ورزشی
کارهای ممنوع در باشگاه ورزشی
در این مطلب "Mike Donavanik" متخصص تناسب اندام به ما می گوید که کارهای ممنوع در باشگاه ورزشی کدامند.   مطالب مرتبط با ال-کارنیتین...
Copyright 2016-2020 By DAROO SF