1398/03/03, به دارو سلامت فارمد خوش آمدید.
تغذیه صحیح کودکان 1 تا 5 سال

تغذیه صحیح کودکان 1 تا 5 سال

اشتراک گذاری

تغذیه کودکان 1 تا 5 سال

کودکان رشد سریع و فعالیت زیادی دارند و به همین علت به غذای بیشتری نیاز دارند. در صورتی که حجم معده در کودکان کم و دندان ها هنوز کامل نیستند.

برنامه غذایی مناسب کودکان  باید روزانه حاوی تمام گروه های غذایی اصلی شامل نان و غلات، میوه ها و سبزی ها، شیر ولبنیات و گوشت و جانشین ها باشد.

کودكان در روز باید حداقل ۵ وعده غذا استفاده کنند که شامل سه وعده اصلی و دو میان وعده است. مهم ترین وعده غذایی کودك صبحانه است و مصرف آن موجب دقت بیشتر و یادگیری بهتر می گردد. برنامه غذایی کودك باید طوری تنظیم شود که صبحانه را با سایر افراد خانواده بخورد تا عادت به صبحانه خوردن در کودک ایجاد شود.

میان وعده غذای مختصری است که بین دو وعده اصلی به کودك داده می شود. از آن جایی که معده کودك کوچک است ولی نیاز او به انرژی زیاد می باشد، با خوردن سه وعده اصلی غذا نیازهایش تامین نمی گردد. باید به یاد داشت که میان وعده تنها سهم کوچکی در تامین نیازهای غذایی کودك دارد و هیچ گاه جای وعده اصلی را نخواهد گرفت. بنابراین میان وعده ها باید بین وعده اصلی به کودك داده شود به طوری که۲-۳ ساعت با وعده اصلی غذایی فاصله داشته باشد.

میان وعده هایی مانند شیر پاستوریزه یا جوشیده، نان و پنیر، بیسکویت، خرما،  میوه و خشکبار مانند بادام، پسته، گردو، کشمش، توت خشک و... جهت تغذیه کودك مناسب می باشند. از دادن تنقلاتی مانند چیپس ، پفک  و .... که ارزش تغذیه ای آن ها کم است باید خودداری نمود زیرا خوردن این مواد غذایی اشتهای کودك را کم کرده و باعث می شود تا نتواند غذای اصلی را بخورد.

 

نکات مهم رفتاری در تغذیه کودك

 - کودك باید در زمان خوردن در وضعیت راحتی قرار گیرد و غذا نزدیک او باشد تا کودك بتواند به راحتی بدون این که تحت فشار قرار گیرد، غذا بخورد.

 - بشقاب و وسایل غذا خوردن نیز باید از جنس نشکن باشد. زیرا در صورت شکستن ظرف کودك ممکن است احساس بدی کند یا والدین عصبانی شوند و به غذا خوردن کودک لطمه وارد شود .

 - رنگ مواد غذایی در اشتهای کودك و علاقه او به غذا خوردن تاثیر می گذارد. خوردن غذاهایی با رنگ های سبز، نارنجی و زرد برای کودک جالب است. به عنوان مثال می توان از سبزی های برگ سبز و یا هویج و گوجه فرنگی استفاده کرد.

 - بجای آب میوه صنعتی از آب میوه طبیعی استفاده شود زیرا به آب میوه صنعتی مواد قندی، رنگ و مواد دیگر اضافه شده است.

 - غذا خوردن کودک در یک ساعت معین سبب تحریک اشتها می شود.

 - خستگی کودك مهمترین عامل از بین بردن اشهای اوست. بهتر است بعد از استراحت به کودك غذا داده شود.

 - بی تحرکی، خواب ناکافی و بیماری کودك موجب بی اشتهایی و غذا نخوردن کودك می شود.

 - دادن وقت کافی به کودك برای صرف غذا بسیار مهم است بهتر است از شتاب و عجله در هنگام غذا خوردن پرهیز کرد.

 - باید کودك را با انواع غذاهای مختلف آشنا کرد. بهتر است غذای جدید را ابتدا یک فرد بزرگتر خانواده بخورد تا الگویی برای کودك باشد.

 - دادن غذای تکراری و یکنواخت سبب بیزاری کودك می شود. حتی اگر غذای مورد علاقه کودك، پشت سرهم به او داده شود، کودك از خوردن آن خودداری می کند.

 

بهداشت غذای کودك:

 - قبل و بعد از تهیه غذا دست ها باید شسته شوند.

 - در تهیه غذای کودك از مواد غذایی سالم و پاکیزه استفاده شود.

 - غذاها خوب پخته شوند. زیرا حرارت موجب از بین رفتن میکروب های بیماری زا می شود و خطر آلودگی احتمالی غذا در اثر حرارت از بین می رود.

 - غذای کودك باید برای هر وعده تازه تهیه شود و فاصله بین وقتی که غذای کودك پخته می شود تا زمانی که به کودك غذا داده می شود طولانی نباشد زیرا احتمال دارد میکروب ها در غذا تکثیر یابند.

 - غذاهای پخته به طور صحیح نگهداری شود. غذاهای باقیمانده سریعا خنک و در ظرف دربسته در داخل یخچال نگهداری شود.

 - برای نوشیدن و تهیه غذا نیز از آب سالم استفاده شود.

 - غذاها از دسترس حشرات و جوندگان دور نگهداری شود. بدین منظور غذاها باید در ظرف درب دار و دور از دسترس حیوانات و حشرات نگهداری شود چون حیوانات حامل میکروب های بیماری زا هستند.

0 لایک
829 بازدید
0 نظر
دسته‌بندی مطالب
سلامتی و تغذیه
146
تناسب اندام
66
بیماری‌ها
48
ویتامین‌ها
23


آخرین اخبار
روش‌های کاهش سایز دور کمر
روش‌های کاهش سایز دور کمر
برای دست یافتن به تناسب‌اندام و کاهش وزن فقط 6 ساعت در هفته هم کافی است.   مطالب مرتبط با ال-کارنیتین، اوریکس، ویتامین، او آ...
باورهای غلط در بدنسازی
باورهای غلط در بدنسازی
در رشته بدنسازی باورهای غلط وجود دارد که در این مطلب با این باورهای غلط آشنا خواهید شد.   مطالب مرتبط با ال-کارنیتین، اوریکس، ویتامین،...
کارهای ممنوع در باشگاه ورزشی
کارهای ممنوع در باشگاه ورزشی
در این مطلب "Mike Donavanik" متخصص تناسب اندام به ما می گوید که کارهای ممنوع در باشگاه ورزشی کدامند.   مطالب مرتبط با ال-کارنیتین...
Copyright 2016-2020 By DAROO SF