1398/04/26, به دارو سلامت فارمد خوش آمدید.
کاهش وزن با ال کارنیتین

کاهش وزن با ال کارنیتین

اشتراک گذاری

همانطور که می دانید با ورزش کردن، هزاران واکنش بیوشیمیایی در بدن رخ می دهد. گلیکوژن که در سلول های عضلانی ذخیره شده است به گلوکز شکسته می شود و پس از ورود به جریان خون به میتوکندری منتقل می شود.  میتوکندری اندامکی است که وظیفه تولید انرژی را در داخل سلول به عهده دارد. آنزیم ها وارد عمل می شوند و چربی های ذخیره را به اسیدهای چرب آزاد و گلیسرول می شکنند تا در هنگام فعالیت ورزشی به عنوان سوخت استفاده شوند.  شدت و مدت فعالیت ورزشی به نحوه استفاده بدن از سوخت های ذخیره یا به عبارت دیگر، کربوهیدارت و چربی بستگی دارد. در این شرایط، استفاده از یک مکمل برای افزایش سوخت و ساز چربی و متعاقب آن افزایش مدت زمان ورزش کردن می تواند بسیار مفید باشد. در این زمینه حتماً در مورد مکمل ال-کارنیتین شنیده اید. این ماده برای افزایش عملکرد ورزشکاران در سرتاسر دنیا استفاده می شود و یکی از مکمل های رایج در کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز چربی نیز می باشد. با بخش کاهش وزن در سایت داروسلامت همراه باشید.

 

مطالب مرتبط با ال-کارنیتین، اوریکس، ویتامین، او آر اس، آنتی اکسیدان، قرص جوشان، قرص آلودگی هوا، ویتامین C، او آر اس و Orix را در سایت داروسلامت مطالعه کنید.

 

 

ال-کارنیتین چیست؟!

در واقع ال-کارنیتین یک اسیدآمینه غیرضروری است که نقش مهمی را در انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری ایفا می کند. منابع طبیعی حاوی ال کارنیتین عبارتند از گوشت قرمز، ماهی و شیر. مدارک نشان می دهد که مکمل یاری روزانه ال-کارنیتین با افزایش مقادیر درون عضلانی این اسید آمینه موجب بهبود سوخت و ساز چربی و متعاقب آن پیشبرد عملکرد ورزشی می شود. علاوه براین، مکمل یاری ال-کارنیتین موجب ذخیره سازی گلیکوژن و در نتیجه بهبود سوخت و ساز چربی و افزایش زمان تا خستگی نیز می شود. تولید متابولیت های درگیر در خستگی مثل لاکتات و شاخص های استرس و التهاب عضلانی نیز در هنگام مکمل یاری با ال-کارنیتین کاهش می یابد.

 

براساس بررسی های انجام شده، برای افزایش عملکرد ورزشی در ورزشکاران، ترکیب ال کارنیتین و کربوهیدرات تأثیرات نیروافزایی زیادی دارد و می تواند عملکرد ورزشی را تا 11درصد افزایش دهد. بنابراین در این زمینه توصیه می شود که مکمل ال کارنیتین با مقادیر قابل قبولی از کربوهیدرات های ساده برای مثال 60 گرم دکستروز یا مالتودکسترین مصرف شود. ال-کارنیتین در بدن ساخته و ذخیره می شود. تولید این اسیدآمینه غیرضروری در بدن با افزایش وزن و چاقی به ویژه چاقی های پایین تنه کاهش می یابد. بنابراین، معمولاً برای کاهش وزن افراد چاق توصیه می شود. با وجود این، اثر بخشی این مکمل برای کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز چربی در افراد غیرفعال هنوز روشن نیست، ولی مسلم است که این ماده حتی اگر در کاهش وزن مؤثر باشد، در کنار فعالیت ورزشی تأثیر دارد.

 

به دلیل ساخت این ماده در بدن و نیز ذخیره آن در سلول تا زمانی که به آن دسترسی وجود دارد، سلول از مقادیر موجود در گردش خون برداشت ندارد. یک جنبه دیگر در این زمینه، بحث تلقین است. تأثیر این مکمل در بین ورزشکاران حرفه ای بسیار رایج است، به دلیل این که ماهیت تمرینات ورزشی آن ها به لحاظ شدت و مدت با افراد معمولی متفاوت است. علاوه براین مقادیر مصرفی نیز در ورزشکاران بسیار زیاد است. ورزشکاران علاوه بر افزایش چربی سوزی برای نیل به اهداف دیگری مثل کاهش آسیب ها و تورم عضلانی، افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی و نیز بهبود عملکرد عروقی از مکمل ال-کارنیتین استفاده می کنند.

 

مقدار مؤثری که معمولاً در این زمینه توصیه می شود 1 تا 2 گرم در روز است. مصرف مقادیر زیاد ال-کارنیتین موجب تهوع، گرفتگی معده، اسهال و افزایش اشتها می شود. ال کارنیتین با برخی از داروها شامل داروهای مرتبط با کم کاری تیروئید تداخل دارد. علاوه براین می تواند موجب وخیم تر شدن وضعیت بیماران مبتلا به صرع نیز شود. ال-کارنیتین می تواند موجب بهبود مقادیر LDL-کلسترول نیز شود، ولی در این زمینه نیاز به مطالعات بیشتری است.

 

 

 

مطالب مرتبط با ال-کارنیتین جوشان، اوریکس، ویتامین، او آر اس، آنتی اکسیدان، قرص جوشان، قرص آلودگی هوا، ویتامین C، ویتامین C1000، او آر اس و Orix را در سایت داروسلامت "hi health" (های هلث) مطالعه کنید.

 

داروسلامت "hi health" (های هلث) تولید کننده قرص جوشان خارجی، جوشان خوش طعم، مولتی ویتامین، زینک جوشان، ویتامین ث (ویتامین سقرص اسهال، قرص جوشان کلسیم، قرص جوشان خوش طعم، قرص آنتی اکسیدان، کلسیم منیزیم زینک جوشان، قرص اشتها آور در ایران است.

 

وب سایت دیگر برند های هلث (hihealth) را نیز مشاهده کنید.

57 لایک
119 بازدید
0 نظر
دسته‌بندی مطالب
سلامتی و تغذیه
147
تناسب اندام
73
بیماری‌ها
61
ویتامین‌ها
23


آخرین اخبار
انقباض غیرارادی عضلات
انقباض غیرارادی عضلات
هنگامی ‌که حرکات و دامنه حرکات به اندازه‌ای ثابت بمانند و به صورت وضعیت غیرطبیعی درآیند به آن دیستونی می‌گویند. نکته بسیار مهم آن است ک...
آشنایی با  سرطان غده تیموس
آشنایی با سرطان غده تیموس
همانطور که می دانید، غده تیموس در جلو و بالای قلب قرار دارد. رشد سرطان غده تیموس آهسته می باشد و زمانی که در مراحل اولیه تشخیص داده شود، روند خوبی خوا...
دلیل خونریزی مدفوعی
دلیل خونریزی مدفوعی
به طور کلی در این نوع بیماری معمولا پس از دفع مدفوع، خون دفع می شود. در واقع خون از مدفوع جداست و خیلی با آن مخلوط نشده است.از دیگر بیماری های شایع که...
کامنت کاربر
نظر شما
1398/04/26 , 07:47
نظر شما به درستی ثبت شد و پس از تایید، نمایش داده می‌شود.
Copyright 2016-2020 By DAROO SF