1397/12/04, به دارو سلامت فارمد خوش آمدید.
خوردن ویتامین ث چه فوایدی دارد؟!

خوردن ویتامین ث چه فوایدی دارد؟!

اشتراک گذاری

ویتامین ث باید از طریق مواد غذایی شود. بدن انسان دارای چنین عملکردی نمی باشد.و باید تمام مواد لازم را از غذاهایی که می خورد جذب کند در غیر این صورت و عدم دریافت مواد غذایی لازم، قادر نخواهد بود کمبود این مواد را به گونه ای دیگر جبران کند.

 

مطالب مرتبط با ال-کارنیتین، اوریکس، ویتامین، او آر اس، آنتی اکسیدان، قرص جوشان، قرص آلودگی هوا، ویتامین C، او آر اس و Orix را در سایت داروسلامت مطالعه کنید.

 

نقش ویتامین ث در بدن

به طور کلی نقش های ویتامین ث در بدن عبارتند از:

  • ویتامین ث نقش مهمی را در جریان فعل و انفعالات بدن ایفا می کند.
  • ساخت کلاژن (جهت التیام زخمها)
  • مقاومت علیه عفونت های بدن، یک گرم ویتامین ث در روز می تواند،ریتم بدن را تسریع بخشد.در صورت مصرف کردن ویتامین ث،بدن می تواند عفونت را زودتر از بین ببرد.برای مثال اگر 5 روز طول می کشد تا یک عفونت از بین رود با مصرف کردن ویتامین ث این زمان به چهار روز کاهش می یابد.برعکس عدم توانایی بدن در جذب ویتامین ث نتیجه ی در مدت زمان و یا شدت عفونت ندارد.
  • کمک به ساخت هورمون های بدن 
  • متابولیسم چربی،پروتئین.
  • عملکرد ماهیچه ها و سلولهای عصبی.
  • شکل گیری استخوان.
  • در هماهنگ سازی جذب آهن توسط بدن .
  • ویتامین ث دارای خاصیت آنتی اکسیدان می باشد.این ویتامین همچنین در بهبود بیماریهای قلبی و عروقی موثر می باشد.

 

مواد حاوی ویتامین ث

به طور کلی ویتامین ث در سبزیجات،میوه،آبمیوه،سیب زمینی یافت می شود. نحوه ی آماده سازی سبزیحات به هنگام مصرف تاثیر بسیار زیادی را در ماندگاری ویتامین ث ایفا می کند. توجه داشته باشید، سیب زمینی هایی که تازه نیستند دارای ویتامین ث نمی باشند و تنها سیب زمینی هایی که تازه هستند دارای مقدار قابل توجهی ویتامین هستند. غذاهایی که طبخ می شوند تقریبا در حدود 91% درصد از ویتامین های خود را از دست می دهند. آب پرتقال های. تنها آب میوه هایی صنعتی هستند که مدت بیشتری می توانند ویتامین های سی را در خودشان حفظ کنند.

 

نیاز روزانه به ویتامین ث

برای افراد بالغی که سالم هستند و دارای بیماری خاصی نمی باشند: 110 گرم در روز لازم است. یک سری از اشخاص بخصوص هستند که مقدار بیشتری به ویتامین ث نیازمند مانند افرادی که : باردارند،ورزشکارند،دارای مریضی های خاصی هستند که به ویتامین ث بیشتری نیازمند هستند.

 

ویتامین ث روزانه بدن، بیشتر سبزیجات رنگی و میوه های تازه را میل بفرمایید. پرتقال و کیوی دارای ویتامین ث بسیاری هستند. میوه های را به نوعی خریداری کنید که در داخل مغازه باشند و نور حورشید بر آنها اثر نکرده باشد .سعی کنید بلافاصله بعد از خرید کردن، میوه های را داخل یخچال قرار دهید.

 

رسیدن ویتامین ث کمتر به بدن

به طور معمول افراد هنگامی که در مسافرت به سر می برند برای مدتی ویتامین ث کمتری به بدنشان می رسد زیرا زمان کمتری را برای مصرف میوه اختصاص می دهند به همین دلیل در این زمان ممکن است بدن شما ویتامین ث کمتری دسترسی داشته باشد و با کمبود مواجه شود.  افرادی که دارای رژیم های سختی هستند و در این رژیم های غذایی،میوه های از اهمیت کمی برخوردارند و ممکن است حتی میوه ها را نیز از رژیم های غذای شان حذف کنند. هنگامی که ویتامین ث کمتری به بدن برسد باعث می شود که شما در ناحیه دهان و لثه خود مشکلات بسیاری را احساس کنید و همچنین دچار خستگی شوید. افرادی که عادت به کشیدن سیگار دارند نیز باید مصرف ویتامین ث را افزایش دهند.زیرا نیکوتین موجود در سیگار چرخه ی بدن را مختل می کند و نیاز به ویتامین ث برای مقاومت دندان ها و بدن بیشتر احساس می شود.

 

مصرف بیش از حد ویتامین ث

در صورتی که ویتامین ث را بیش از حد مصرف کنید،تاثیر ابتدایی این موضوع در ادرار شما مشخص میشود.اما مسلما همان طور که تفریط سلامت را به خطر می اندازد ،افراط نیز همین موضوع را ایجاد می کند.

 

 

 

مطالب مرتبط با ال-کارنیتین، اوریکس، ویتامین، او آر اس، آنتی اکسیدان، قرص جوشان، قرص آلودگی هوا، ویتامین ث، او آر اس و Orix را در سایت داروسلامت مطالعه کنید.

0 لایک
44 بازدید
0 نظر
دسته‌بندی مطالب
سلامتی و تغذیه
135
بیماری‌ها
48
کاهش وزن
30
ویتامین‌ها
23
افزایش وزن
5


آخرین اخبار
رژیم غذای کم چرب چه خطراتی دارد؟!
رژیم غذای کم چرب چه خطراتی دارد؟!
براساس مطالعات انجام شده، اسیدهای چرب در پوشش اعصاب به کار می آیند و به ارتباط بهتر سلول های عصبی با یکدیگر کمک می نمایند و افرادی که کمبود اسیدهای چر...
آنتی اکسیدان چه نقشی در بدن دارد؟!
آنتی اکسیدان چه نقشی در بدن دارد؟!
همانطور که می دانید آنتی‌اکسیدان‌ها برای سلامت شما فوق‌العاده مفید هستند، و این بیش از یک دلیل دارد. فواید آنتی‌اکسیدان‌ها پی...
خواص ویتامین ث و علائم کمبود ویتامین C
خواص ویتامین ث و علائم کمبود ویتامین C
براساس نظر متخصصان، ویتامین‌ C در بدن ذخیره نمی‌شود (مقادیر اضافه‌ دفع می‌شود)، درنتیجه لازم نیست نگران افزایش میزان این ویتامین د...
Copyright 2016-2020 By DAROO SF