1397/12/04, به دارو سلامت فارمد خوش آمدید.
خواص بی‌نهایت ویتامین C

خواص بی‌نهایت ویتامین C

اشتراک گذاری

خواص یکی از پرکاربرد ترین و مهم ترین ویتامین های موجود در بدن، یعنی ویتامین C را در این مطلب بررسی خواهیم کرد.

 

مطالب مرتبط با ال-کارنیتین، اوریکس، ویتامین، او آر اس، آنتی اکسیدان، قرص جوشان، قرص آلودگی هوا، ویتامین C، او آر اس و Orix را در سایت داروسلامت (های هلث) مطالعه کنید.

 

 

همانطور که می دانید ویتامین سی که با نام آسکوربیک اسید نیز شناخته می شود، یک ویتامین محلول در آب است. برخلاف خیلی از پستانداران، بدن انسان توانایی تولید این ویتامین را به خودی خود ندارد. بنابراین، ما انسان ها باید ویتامین سی را از طریق غذاها یا مکمل ها دریافت کنیم. ویتامین C برای سنتز کلاژن ضروری است و یک عضو حیاتی در ساختار تاندون ها، عروق خونی، استخوان و رباط ها به شمار می رود. سنتز انتقال دهنده های عصبی به نام نوراپی نفرین نیز به شدت به حضور ویتامین C وابسته است. این انتقال دهنده های عصبی برای بدن ما به دلیل اثرشان در عملکرد مغز و اثرشان بر روی خلق و خوی مهم هستند.

 

براساس نظر متخصصان، برای کسانی که می خواهند سالم بمانند، ویتامین سی باید عضو مهمی از رژیم غذایی باشد. این ماده برای سنتز کارنیتین که یک مولکول کوچک ضروری برای انتقال چربی به میتوکندری است، مورد نیاز است. این مولکول، چربی را در بدن شما به انرژی تبدیل می کند، که از این طریق نه تنها باعث کاهش وزن شده، بلکه به بدن شما کمک می کند که بهتر کار کند. تحقیقات اخیر نشان داده اند که ویتامین C می تواند در سوخت و ساز کلسترول یافت شده در بدن شما، و تبدیلش به اسیدهای صفراوی نقش ایفا کند. این امر ممکن است اثرات مثبتی نه تنها بر روی سطح کلسترول خون، بلکه بر روی بروز سنگ های صفرا داشته باشد.

 

ویتامین C همچنین یک آنتی اکسیدان مفید و کارآمد است. ویتامین سی حتی در مقادیر بسیار پایین، می تواند از مولکول های موجود در بدن شما (پروتئین، چربی، کربوهیدرات) در برابر آسیب رادیکال های آزاد و سایر سموم و آلاینده ها مانند سیگار محافظت کند. انواع مختلفی از میوه و سبزی ها حاوی ویتامین C هستند. تقریباً پنج واحد میوه و سبزی در روز باید تقریبا نزدیک ۲۰۰ میلی گرم ویتامین C داشته باشد.

 

اسکوروی

چندین قرن است که کمبود ویتامین C با نام اسکوروی یک بیماری بالقوه کشنده شناسایی می شود. نزدیک به اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی، نیروی دریایی بریتانیا یافت که می توان با مصرف پرتقال و لیمو با اسکوروی مبارزه کرد. علائم اسکوروی شامل کبودی و خونریزی آسان، افتادن دندان ها، ریزش مو، و درد مفاصل و التهاب است. کمبود ویتامین C امروزه تقریبا نادر است، زیرا می توان با تنها ۱۰ میلی گرم در روز از این بیماری جلوگیری کرد.

 

به طور کلی همه افراد می توانند از مصرف ویتامین سی سود ببرند. ویتامین سی در جلوگیری از بسیاری از بیماری های معمول که میلیون ها نفر را سالانه درگیر می کند مثل بیماری عروق کرونری قلب، سکته، سرطان، آب مروارید، و مسمومیت سرب، کمک کننده است. ویتامین C همچنین می تواند در درمان فشار خون بالا، سرطان، دیابت، و سرماخوردگی اثربخش باشد.

 

ضرر ویتامین C

در صورتی که بر اساس برنامه غذایی اصولی این ویتامین را دریافت کنید، ضرری برای بدن نداشته و می توانید از مزایای مصرف آن بهره مند شوید. توصیه می شود که بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم در روز دریافت نکنید، زیرا این امر می تواند باعث اذیت شدن معده و اسهال شود.

 

 

 

مطالب مرتبط با ال-کارنیتین، اوریکس، ویتامین، او آر اس، آنتی اکسیدان، قرص جوشان، قرص آلودگی هوا، ویتامین C، او آر اس و Orix را در سایت داروسلامت (های هلث) مطالعه کنید.

1 لایک
22 بازدید
0 نظر
دسته‌بندی مطالب
سلامتی و تغذیه
135
بیماری‌ها
48
کاهش وزن
30
ویتامین‌ها
23
افزایش وزن
5


آخرین اخبار
رژیم غذای کم چرب چه خطراتی دارد؟!
رژیم غذای کم چرب چه خطراتی دارد؟!
براساس مطالعات انجام شده، اسیدهای چرب در پوشش اعصاب به کار می آیند و به ارتباط بهتر سلول های عصبی با یکدیگر کمک می نمایند و افرادی که کمبود اسیدهای چر...
آنتی اکسیدان چه نقشی در بدن دارد؟!
آنتی اکسیدان چه نقشی در بدن دارد؟!
همانطور که می دانید آنتی‌اکسیدان‌ها برای سلامت شما فوق‌العاده مفید هستند، و این بیش از یک دلیل دارد. فواید آنتی‌اکسیدان‌ها پی...
خواص ویتامین ث و علائم کمبود ویتامین C
خواص ویتامین ث و علائم کمبود ویتامین C
براساس نظر متخصصان، ویتامین‌ C در بدن ذخیره نمی‌شود (مقادیر اضافه‌ دفع می‌شود)، درنتیجه لازم نیست نگران افزایش میزان این ویتامین د...
Copyright 2016-2020 By DAROO SF